Brudna woda

Mleczne zabarwienie może powstać wtedy, gdy puszczamy mocny strumień wody lub kran, bateria, zawór, armatura wyposażone są w perlator. Jest to zjawisko nieszkodliwe i świadczy o mocnym natlenieniu wody.

Zabarwienie żółte oraz woda o metalicznym zapachu lub smaku – taki stan rzeczy może mieć miejsce w przypadku awarii wodociągu. Wówczas służby MWiK (jeżeli jest taka możliwość) zabezpieczają uszkodzony odcinek, a woda do Odbiorców dostarczana jest innym rurociągiem co powoduje zmianę kierunku przepływu wody. Po naprawie, w trakcie płukania oraz napełniania sieci zmienia się ciśnienie przepływu wody w sieci. W wyniku tych prac może dojść do zerwania nagromadzonych w rurze osadów. Nanosy te to naturalne pierwiastki występujące w wodzie, jednak w dużym stężeniu nie służą naszemu organizmowi.

Co zrobić?

Zanim powiadomisz MWiK sprawdź czy w pionie budynku, w którym mieszkasz nie zakręcono wody w celach wykonania prac hydraulicznych. Jeśli tak, to po przywróceniu dostawy wody spuść kilkanaście litrów wody do uzyskania przejrzystego strumienia. Jeśli taka sytuacja nie miała miejsca, zanieczyszczenie wody spowodowane jest pracami na sieci. Wówczas zadzwoń do MWiK i zgłosić problem.(hiperłącze„zgłoś_awarię”)

Słabe ciśnienie lub brak wody

Słabe ciśnienie wody lub całkowity jej brak towarzyszy głównie awariom.

Co zrobić?

Zanim powiadomisz służby MWiK:

– jeśli jesteś mieszkańcem bloku skontaktuj się z administratorem swojego budynku – być może uszkodzeniu uległa instalacja wewnętrzna. W przypadku słabego ciśnienia lub braku ciepłej wody skontaktuj się wyłącznie z administratorem budynku, gdyż z technicznego punktu widzenia nie ma  możliwości aby awaria leżała po stronie MWiK;
– jeśli jesteś mieszkańcem domku i posiadasz magnetyzer lub filtr zanieczyszczeń, sprawdź jego drożność poprzez typowe działania eksploatacyjne zalecane przez producenta.

W przypadku wykluczenia powyższych przyczyn, skontaktuj się z MWiK i zgłoś problem (Zgłoś awarię).

W przypadku braku dostawy wody, Odbiorcy mogą korzystać z zastępczych punktów poboru wody (Punkty zastępcze poboru wody).